Wyżyna Teatralna w Rudzie Hucie. Jan Peszek chwalił jej klimat

 Kto powiedział, że teatr potrzebuje potężnego gmaszyska w mieście? Kurtyny, kulisów i tych wszystkich machin, które zmieniają dekoracje? Nikt. Z tym większą śmiałością świeżo upieczeni absolwenci kursu teatralnego w lubelskim Wojewódzkim Ośrodku Kultury postanowili wraz z Henrykiem Kowalczykiem, instruktorem, entuzjastą teatru oraz pomysłodawcą warsztatowych spotkań ; stworzyć imprezę, która będzie przekonywać o tym, że sztuka teatralna śmiało może opuścić miejską przestrzeń i znaleźć scenę na prowincji, w pięknych plenerach, stworzonych przez przyrodę.

- Wybór padł na Kopinę w gminie Cyców - opowiada Marcin Woszczewski, ; dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie Hucie, jeden z absolwentów kursu. I tak powstała Wyżyna Teatralna: ; Spotkanie teatrów nieprofesjonalnych, podczas którego odbywają się warsztaty.
Pierwsze odbyło się w Kopinie, w niewielkiej wsi, ale kiedy organizatorzy zabierali się do pracy nad drugą edycją, zabrakło tam dla imprezy lokalu. - Więc bez wahania zaprosiłem Wyżynę do ośrodka w Rudzie Hucie - wspomina dyr. Woszczewski.

Wyżyna Teatralna w Rudzie Hucie. Jan Peszek chwalił jej klimat

Monodram w wykonaniu Jana Peszka przyciągnął liczną publiczność
Wójt gminy mówi o lokalnej społeczności, że jest fantastyczna. Otwarta.

- Jan Peszek również chwalił ten nasz klimat. Mówił, że to właśnie on się liczy najbardziej - przypomina wójt Rudy Huty. ;

Dzięki Wyżynie rozwija się też teatr Oko, założony przez Woszczewskiego i skupiający młodzież - gimnazjalistów, licealistów i studentów. Zadebiutował ; „Placem” według prozy Molnara. Właśnie przygotowuje kolejny spektakl - monodram „Złodziejka”.

Kurier Lubelski, 02.10.2010


 Rudka: Jan Peszek uczył młodych aktorów

Jan Peszek, znany aktor filmowy i teatralny był gościem organizowanej w Rudce (gm. Ruda Huta) "Wyżyny Teatralnej”. Poprowadził warsztaty teatralne dla uczestników imprezy i zaprezentował niezwykły monodram na podstawie scenariusza Bogusława Schaeffera.

Jan Peszek przeprowadził w Rudce m.in. warsztaty aktorskie
Oprócz mistrzowskiego aktorstwa Peszka można było w Rudce zobaczyć także szereg amatorskich spektakli teatralnych.

Na deskach festiwalu zaprezentował się m.in. teatr "Krzyk” z Maszewa, teatr "Narvas” i gospodarz przeglądu, teatr "Oko” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie-Hucie.

(moj)
Dziennik Wschodni; 9 sierpnia 2010


 Wyżyna Teatralna w Rudce: Festiwal młodych teatrów

Młode, poszukujące teatry z różnych regionów Polski goszczą w ten weekend w Rudce w gminie Ruda-Huta. Od wczoraj trwa tam trzecia odsłona festiwalu "Wyżyna Teatralna", którego gospodarzem jest Teatr OKO działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rudzie-Hucie.
Widzowie festiwalu mają już zatem za sobą pierwsze spektakle, uczestnicy - zajęcia warsztatowe, prowadzone m.in. przez Henryka Kowalczyka, twórcę Sceny 6, czołowego niegdyś zespołu teatralnej alternatywy; a wszyscy - wspólną zabawę przy integracyjnym ognisku.

To jednak dopiero początek, a w trakcie trzech weekendowych dni będzie z czego wybierać. Na pewno godny polecenia jest spektakl "Wydech" Teatru Krzyk z Maszewa; obsypany wręcz wyróżnieniami, na czele z pierwszą nagrodą w organizowanym przez Telewizję Polską konkursie Dolina Kreatywna. Ciekawie także zapowiadają się prezentacje Teatru Navras z Rybnika oraz lubelskiego Teatru Pierwszego Kontaktu.

Największych wrażeń można oczekiwać w niedzielę. Tego dnia na "Wyżynie" pojawi się znakomity aktor teatralny i filmowy, Jan Peszek, który zaprezentuje monodram "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" wg Bogusława Schaeffera. Nie ma przesady w stwierdzeniu, że jest to spektakl legendarny; zrealizowany przez Peszka w 1976 roku, od tego czasu wykonany grubo ponad 1500 razy i wciąż chętnie oglądany.

Z takiej okazji po prostu nie można nie skorzystać.

Piątek-niedziela, Wyżyna Teatralna, Rudka (gmina Ruda-Huta), wstęp wolny

Andrzej Z. Kowalczyk
Kurier Lubelski: 2010-08-06


 Jan Peszek na teatralnej imprezie w Rudzie Hucie

W ubiegłym roku Teatr OKO wystąpił w spektaklu zatytułowanym "Topiel” (sic)
Już po raz drugi Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie Hucie przygotowuje jedyną w swoim rodzaju w regionie imprezę, nazwaną Wyżyna Teatralna. W dniach 5-8 sierpnia weźmie w niej udział dziewięć różnego rodzaju teatrów.

Ponadto z recitalem poezji śpiewanej wystąpi Amanda Lepusińska z Chełma. Absolutną gwiazdą imprezy będzie natomiast Jan Peszek, który wystąpi w monodramie według Bogusława Schaeffera zatytułowanej "Scenariusz dla nieistniejącego ale możliwego aktora instrumentalnego.

Marcin Woszczewski, kierownik GOK Wyżynę Teatralną przejął przed rokiem z Kopiny w gminie Cyców. Z powodzeniem, skoro organizuje tę imprezę już drugi raz z kolei. Sekunduje mu w tym działający przy ośrodku Teatr OKO, który naturalną koleją rzeczy dla pozostałych formacji będzie pełnił rolę gospodarza.

– Na początek ograniczyliśmy się jedynie do teatrów z Lubelszczyzny – mówi – Tym razem zaprosiliśmy do Rudki także formacje teatralne z kraju, między innymi z Rybnika, Jarosławia, czy Goleniowa.

Skąd wzięła się nazwa imprezy?

– To nawiązanie do Wyżyny Lubelskiej – dodaje pan Marcin. – Na swój sposób staramy się i my wpisać na teatralną mapę Lubelszczyzny. Mam nadzieję, że z roku na rok będzie przyjeżdżało do nas coraz więcej teatrów z korzyścią dla poziomu naszej imprezy.

Woszczewski chce, aby Wyżyna Teatralna udowadniała, że teatr to także dobra zabawa. Dlatego stara się nadać imprezie charakter biesiady, w której nie ma jurorów i nikt nie jest ogłaszany jako lepszy od drugiego.

Chodzi natomiast o to, aby bawiąc się, uczestnicy też się wzajemnie od siebie uczyli. Właśnie temu mają służyć wplecione w program Wyżyny warsztaty, które poprowadzą instruktorzy z poszczególnych grup.

Jan Peszek wystąpi w Rudce 8 sierpnia o godz. 16. Swoją osobowością znakomicie wpisuje się w biesiadną konwencję imprezy.

Z natury kontaktowy i otwarty na ludzi, a do tego jeszcze znakomity gawędziarz, już po swoim spektaklu chce pozostać z uczestnikami spotkania i bawić się razem z nimi przy ognisku.

Organizatorzy zapewniają, że przy tym ognisku jest miejsce dla każdego, kto kocha teatr. Wszystkie przedstawienia teatralne są otwarte.

Na Wyżynę Teatralną będą się wspinać:
Teatr Krzyk – Maszewo
Teatr Tańca Narvas – Rybnik
Teatr Tańca ES – Lublin
Teatr Plaster (jedyna formacja, która wystąpi w plenerze) – Jarosław
Teatr Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki – Goleniów
Teatr Pierwszego Kontaktu – Lublin
Teatrzyk Straszydełka – Ulan Majorat
Teatr Jarzębina Czerwona – Rudka
Teatr OKO – Ruda Huta

Jacek Barczyński
Dziennik Wschodni, 2 sierpnia 2010,


 Wyżyna Teatralna. Teatr rośnie w cieniu dębu

Młodzieżowe teatry z różnych regionów kraju spotkają się na festiwalu Wyżyna Teatralna w otoczonej lasami miejscowości Ruda-Huta.
Z Chełma trzeba jechać na północny wschód 27 kilometrów. Ruda-Huta to bardzo sympatyczna miejscowość, siedziba gminy, której atutem jest przyroda, przede wszystkim lasy. W miejscowości Hniszów znajduje się sławny, 500-letni dąb szypułkowy Bolko o rozpiętości konarów przekraczającej 35 metrów, jedno z najstarszych drzew rosnących na Lubelszczyźnie. To tutaj w sierpniu odbywa się sportowo-ekologiczny piknik "Bolkowanie". W takich "okolicznościach przyrody" w Rudzie-Hucie działa od czterech lat teatr OKO założony przez Marcina Woszczewskiego, dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Rudzie-Hucie. Właśnie teatr OKO jest organizatorem festiwalu Wyżyna Teatralna, na który składają się pokazy spektakli, jak i warsztaty oraz debaty.

Pierwszy raz w 2008 roku Wyżyna - projekt zainicjowany przez Henryka Kowalczyka, instruktora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, niegdyś szefa alternatywnego teatru Scena 6 - odbyła się w Kopinie, ale dopiero dzięki przychylności GOK w Rudzie-Hucie znalazła swoje właściwie miejsce. W przedsięwzięciu tym chodzi o stworzenie możliwości rozwoju uzdolnionej młodzieży a tym samym - o podniesienie rangi kultury i o poszerzenie możliwości rozumienia roli kultury w mniejszych ośrodkach miejskich. Daje ono szansę wypracowania poprzez teatr form ekspresji otwierających społeczność lokalną na kulturę, która często dostępna bywa tylko w postaci sformalizowanych akademii i rocznicowych wieczornic. Uczestnicy festiwalu przed rokiem wspominali (na stronie www.wok.lublin.pl): "Wiele godzin spędzonych razem; nowe znajomości, nowe doświadczenia i wiedza. A najważniejsze, że wszystko odbywało się w rodzinnej atmosferze, nie w ferworze walki i rywalizacji, bo artyści równi sobie i pozytywnie nastawieni przyjechali zaprezentować swoje spektakle, ale również czegoś się nauczyć. Wiele wrażeń i refleksji dostarczało każde przedstawienie, każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Bardzo ważnym elementem charakteryzującym Wyżynę Teatralną OKO były dyskusje odbywające się po każdym spektaklu, które pozwoliły skonfrontować spektakle z odbiorcami, ponadto była to dobra okazja do wymiany doświadczeń". Jedna z uczestniczek mówiła wtedy: "Dzięki tej imprezie mam niesamowitą wiarę w siebie i swoje możliwości i do końca życia w mojej pamięci pozostaną te wspaniale 4 dni, dzięki którym zrozumiałam, jak wielką rolę w życiu ludzkim odgrywa przyjaźń i współpraca."

5 sierpnia rozpocznie się druga edycja Wyżyny Teatralnej w gościnnej Rudzie-Hucie. Zaproszone zespoły teatralne geograficznie reprezentujące bardzo różne regiony kraju. Wystąpi m.in. teatr Krzyw z Maszewa, Teatr Navras z Rybnika, Teatr Plaster z Jarosławia, Teatr Pierwszego Kontaktu z Lublina, Teatr Straszydełko z Ulan-Majoratu, Teatr Jarzębina Czerwona z Rudki, a także - pod względem nazewnictwa najbardziej oryginalny - Teatr Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki z Goleniowa. Gospodarze czyli teatr OKO pokaże spektakl "Topiel". Z pewnością pouczające będą również jeszcze dwa wydarzenia, przywołujące dwa odrębne doświadczenia teatralne. W ramach warsztatów Henryk Kowalczyk przybliży okoliczności powstania oraz artystyczne wątki offowego spektaklu "Heretycka Symfonia" Sceny 6, który sam reżyserował. Natomiast Jan Peszek zaprezentuje 8 sierpnia na zakończenie festiwalu "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego", spektakl grany przez niego od niemal 35 lat, monodram ukazujący możliwe mistrzostwo warsztatowe aktora.

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin, 2010-08-01


Oko na Wyżynę

 Projekt realizowany ramach Programu Operacyjnego  Kapitał Ludzki. Priorytet  VII, Promocja integracji Społecznej, Działanie 7.3 Inicjatywy lokalne na rzecz  aktywnej integracji. Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego i budżetu państwa.



Joomla templates by a4joomla