Wyżyna Teatralna 2024
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów

Gorączka

Caryl Swift, Słupsk

"Gorączka" - teatr, praca z tekstem.


CARYL SWIFT urodzona w Farnborough (Wielka Brytania) aktorka, tłumaczka, animator kultury, od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce.
W 1985 ukończyła Uniwersytet Walijski w Aberystwyth, Wydział Teatru, Filmu i Telewizji (aktorstwo, reżyseria). Od początku lat ’90 aktorka współpracuje z wybitnym reżyserem Stanisławem Miedziewskim (Słupski Ośrodek Teatralny RONDO, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Kompania Banda Oszustów). W latach 2005-2007 aktorka i asystent reżysera w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie była również koordynatorem współpracy zagranicznej teatru. W 2005 zagrała też roku w Teatrze Off-deBicz w Sopocie. Zrealizowała trzy monodramy „Kalamarapaksa”, „Ćma” i „Matka Mejra i jej dzieci”. Aktorka ma swym koncie role w serialach telewizyjnych i reklamach. Caryl Swift jest również autorką wielu przekładów dla teatrów i aktorów (m.in. Teatr KANA, Ewa Kasprzyk, dla Festiwalu Teatralnego Divadlo w Nitrze na Słowacji, Marcin Bortkiewicz, Wioletta Komar, Teatr Cogitatur). Współpracuje też aktorami pomagając im ulepszyć odegranie jej przekładów w języku angielskim. Dzięki zachowaniu – w przekładzie – niuansów rytmu, tonu i emfazy oryginału, wynikiem takiej współpracy są bardzo pozytywne recenzje i prestiżowe nagrody, m.in. Fringe First oraz Critics’ Award na Edinburgh Fringe Festival (“Noc”, Teatr KANA) oraz w 2011 roku Best Actress (“Diva”, Wioletta Komar) i Best International Show (“Patty Dyphusa”, Ewa Kasprzyk) na United Solo Festival na Broadway’u w Nowym Jorku.

NAGRODY ZA DZIAŁALNOŚĆ AKTORSKĄ: wyróżnienie na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu (1994), XXXVII Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2002 – Nagroda Marszałka Województwa Zachodnio-Pomorskiego, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim (2002) – Grand Prix, Festiwal Formy Teatralne w Warszawie (2002) – Grand Prix, Nagroda Specjalna Jury 44 Kaliskich Spotkań Teatralnych (2004), Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Mogilewie na Białorusi – Grand Prix (2007). Nagroda I stopnia Prezydenta Miasta Słupska za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Rondo w Słupsku (2005).


Dominik Bąk, Chełm

"Gorączka" - praca nad rolą metodą improwizacji.

Dominik Bąk aktor teatralny, filmowy i dubbingowy z ogromnym doświadczeniem, absolwent wydziału aktorskiego PWST w Krakowie. Występował m.in. w produkcjach filmowych takich jak „Vinci”, „Rojst”, „Skrzydlate świnie”.

Na Wyżynie Teatralnej poprowadzi warsztaty teatralne oparte na metodzie improwizacji (nie mylić z impro).


Marcin Pławski, Dębno

"Gorączka" - ruch w teatrze jako przekaźnik emocji.

Marcin Pławski – aktor, reżyser, socjolog, pedagog, animator oraz instruktor teatralny. Od 2003 roku współtworzy Teatr Krzyk, z którym zdobył wiele nagród na najważniejszych festiwalach teatru alternatywnego w Polsce. Studia kończył na Uniwersytecie Szczecińskim. Jest absolwentem Akademii Praktyk Teatralnych Gardzienice. Wielokrotnie współpracował z Teatrem Ósmego Dnia. Brał udział w realizacji wielu etiud filmowych jako aktor, jak i reżyser.


Damian Grzywna, Świerże

"Gorączka" - Nie kijem go to… Warsztaty Samoobrony. 

Damian Grzywna państwowy Instruktor Sportu i Rekreacji – specjalność Samoobrona. KMCS International Instructor Level II. Instruktor Federacji CEK&KMA – stopień - Balck Belt I Dan Krav Maga. Instruktor strzelectwa sportowego federacji CEK&KMA. Uczestnik/Organizator wielu seminariów i szkoleń z zakresu: Survival/Bushcraft. Miłośnik militariów i uczestnik szkoleń o charakterze dywersyjno/zaczepnym w wypadku zaburzenia funkcjonowania podstawowych struktur państwowych. 

Informacja: Warsztaty poprowadzone są w w taki sposób by wiek i poziom sprawności fizycznej nie mogły mieć przeciwskazań do uczestnictwa. 

  • Fakt: 1. W dzisiejszej dobie na terenie Polski statystyki związane z różnymi formami napaści na tle rabunkowym mają tendencję spadkową…
  • Fakt: 2. Statystyki związane z napaściami na tle „innym” zastraszająco wzrastają…
  • Fakt: 3. Z różnych względów poziom samokontroli i świadomości swojego postępowania u napastników przesuwa się często w stronę zwykłego bestialstwa. Dodatkowo podsycanego przez otaczający i nagrywający wszystko tłum.
  • Fakt: 4. Napastnicy spośród dostępnych powszechnie broni najczęściej sięgają po nóż…

            Podsumowując wszystkie te powyższe fakty łatwo dojść do wniosku, że mimo względnego spokoju żyjemy w bardzo niebezpiecznych czasach, na które jeśli zajdzie potrzeba warto być przygotowanym. Warsztaty z samoobrony „Nie kijem go to…” mają za zadanie kompleksowo zapoznać uczestników z nożem jako najniebezpieczniejszym narzędziem występującym na ulicy.

  • Czy noża trzeba się bać?
  • Czy nóż zawsze oznacza ciężkie obrażenia?
  • Czy przed nożem można się obronić? I jak?
  • Czy w samoobronie mogę wykorzystać nóż?
  • Co zrobić jeśli ktoś mi grozi nożem?
  • Co jeśli ktoś atakuje i ma nóż?
  • Jak postąpić gdy jestem świadkiem posiadania przez kogoś broni?
  • Jak się zachować gdy widzę napaść, a zwyczajnie boję się interweniować?

 Na te i wiele więcej pytań odpowiemy już wkrótce! Podczas tegorocznych warsztatów Wyżyny Teatralnej 2024! Zapraszamy serdecznie na warsztaty samoobrony: „Nie kijem go to…”

Warsztaty skierowane są dla wszystkich chętnych, nie będzie tu barierą ani wiek, ani poziom sprawności fizycznej. Wszystkie spotkanie będą dostosowane tak, aby każdy wyniósł coś dla siebie!

Do zobaczenia!


Informacje:

  • Dołącz do wydarzenia na Facebooku
  • Informacje / rezerwacja miejsc: 573 292 666. 
  • Centrum Kultury i Rekreacji w Rudce, Rudka 58, 22-110 Rud-Huta.
  • Huta Kultury – ul. Targowa 9, 22-110 Ruda-Huta. 

Joomla templates by a4joomla