Wyżyna Teatralna 2021

Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów


SPEKTAKLE


Uwaga!

W związku z obostrzeniami 

na każdy spektakl festiwalu obowiązuje osobna rezerwacja miejsc.

Rezerwacji można dokonać pod numerem 573 292 666.


Latający Teatr Kantorowi, Wielopole Skrzyńskie
"Kantor Tu Jest"

Fot. Ewa Rachlewicz-Dehnel

Reżyseria: Magdalena Miklasz
Scenariusz: Magdalena Miklasz
Muzyka: Magdalena Miklasz, Karina Góra, Julian Maziarz

Występują: Grażyna Tabor, Monika Nitkiewicz-Mitrut, Anna Jamrozek – Sowa, Barbara Wójcik – Wiktorowicz, Monika Adamiec, Karina Góra, Marcin Woszczewski, Marek Kościółek

„Dlaczego człowiek nie widzi rzeczy? Sam stoi na przeszkodzie: zakrywa sobą rzeczy.”
F.Nietsche

A co gdyby przedmiotom Kantora dać głos? Czy mogą opowiedzieć swoją historię o słynnym Teatrze Cricot 2 i o związku z jednym z najbardziej rewolucyjnych artystów polskiego teatru? Jaki obraz wyłoni się z relacji Deski, Krzesła, Worka jutowego, Karabinu, Manekina, Szalika, Rowerka – aktorów tak istotnych dla Kantora. Czy przedmioty mają prawo do własnej opowieści?
Podczas tygodniowego warsztatu grupa niezależnych artystów, przybywając do Wielopola Skrzyńskiego latem 2021r., próbowała doświadczyć i zobaczyć teatr Tadeusza Kantora z perspektywy jego słynnych obiektów.
Eksperyment się powiódł.
Duchy zostały wywołane.

Czas trwania: 60 min.
Data premiery: 9.07.2021 r. 


 Grupa Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki, Goleniów
"Smolarek"

 

 

Reżyseria: Karol Barcki
Scenariusz: Karol Barcki, Paweł Nykowski, Emilian Ozimek, Maciek Ratajczyk
Muzyka: Karol Barcki, Paweł Nykowski
Scenografia: Emilian Ozimek, Dominik Nyczak
Choreografia: Karol Barcki, Magdalena Tomaszewska
Dźwięk: Karol Barcki, Piotr Śnieguła
Światło: Piotr Śnieguła, Maciek Ratajczyk 

 Występują: Karol Barcki, Paweł Nykowski

 Grupa Teatralna Pomarańcze w Uchu na Skarpie bez Kartki zamiast wrzucać kolejny festiwalowy opis opowie o sobie w skrócie:
- powstała w lutym 2006 roku w Goleniowie, jest jednym z założycieli Zachodniopomorskiej OFFensywy Teatralnej. Członkowie Pomarańczy od początku przejawiali odmienne teatralnie skłonności poszukując własnego stylu wypowiedzi w teatrze. Kiedyś napisano o nich: "Możliwe, że to jedna z nielicznych dzisiaj grup ludzi, którzy wciąż marzą o jedności bytu zwanego sztuką niezależną. Oni naprawdę wierzą w teatr dla zwykłych ludzi robiony właśnie przez zwykłych ludzi."
- zrealizowała: 35 spektakli oraz ok. 12 happeningów i ok. 20 performance
- była inicjatorem kilku festiwali: Ofensywa Teatralna (7 edycji, Poznań), Bez Kurtyny (5 edycji, Gniezno), Liga Teatrów Studenckich (2 edycje, różne miasta), Wielkopolska FAMA (3 edycje, Poznań) i wielu pomniejszych jednorazowych wydarzeń, pomagała również innym grupom w realizacji ich wydarzeń
- współpracowała przy projektach/spektaklach z: Teatr Krzyk, Teatr Brama, Teatr Kingdom of Curvy Fork, Teatr 6 i Pół, Marcin Zarzeczny, Teatr Terminus A Quo, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Graciarnia, Teatr Hesperydy, Wydawnictwem DramEdition

"Smolarek": "Co by było gdyby po raz drugi tworzono człowieka na nowo? Jakby wyglądało odrodzenie człowieka po ogromnej epidemii lub wojnie nuklearnej - w świecie zupełnie zniszczonym, pełnym ruin i resztek dawnej cywilizacji? Jak wyglądałby nowy świat, gdyby pierwszym stworzonym od nowa człowiekiem był Polak? Czy Polska po katastrofie różniła by się od Polski obecnej? Czy w końcu byłaby szansa na wyższą kwotę wolną od podatku? Czy to Bóg czy ktoś inny byłby takim szaleńcem by dać człowiekowi drugą szansę, mimo że on sam doprowadził do swojej zagłady ignorując noszenie maseczek? Ale najważniejszym pytaniem jakie warto postawić sobie to czy kataklizm i zupełne wyniszczenie rasy ludzkiej potrafią zabić w Nas tradycję organizowania kolejnych Mistrzostw Piłkarskich? Ten spektakl powstał właśnie po to by przeanalizować wszystkie te kwestie i dać, czasem niejasne i niepewne, odpowiedzi."

Pomimo swojego zabawnego opisu, spektakl porusza bardzo wiele istotnych problemów i palących tematów mających miejsce w kraju i zagranicą. Nie umieszczamy takich informacji w opisie, ponieważ nie chcemy by widz nastawiał się na cokolwiek, chcemy go zaskoczyć zarówno formą, która opiera się na obrazach jak i poruszanymi zagadnieniami - co nie znaczy, że tematyka z opisu nie jest poruszana - jak najbardziej jest, po prostu sam spektakl oferuje o wiele więcej.
Najlepszymi odbiorcami tego spektaklu jest widownia poniżej 35 roku życia, ze względu właśnie na swoją formę jest bardzo atrakcyjny i pobudza wyobraźnie. Można go porównać do wydania wieczornym wiadomości, gdzie w 30 minut porusza się kilkanaście różnych tematów.
W 2020 roku spektakl został odświeżony - dodane zostały nowe sceny, które aktualizują opowieść by wpisywała się w historię dzisiejszej Polski.

 NAGRODY, WYRÓŻNIENIA: Najważniejsze nagrody dla spektaklu "Smolarek" według twórców spektaklu:
- OFMAT 2020 - nagroda za II miejsce, OFMAT 2020, Kraków, 23-24 Października 2020 r.
- nagroda za I miejsce w postaci "Złotej Maski" oraz wyróżnienie za najlepszą muzykę w spektaklu - Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Południowe Maski", Koblevo Ukraina, 29 Czerwiec-8 Lipiec 2013 r.
- nagroda specjalna za "Nieteatralność w teatrze" - X Mityng Teatralny im. Sławka Kuczkowskiego, Gniezno, 09 Kwietnia 2010 r.
- wyróżnienie za najlepszego aktora Najazd Nowego Pokolenia 2014, Warszawa, 27 Kwietnia 2014 r.

Data premiery: Premiera oryginału - 21 Wrzesień 2008 na Stacji Muzycznej "RAMPA" w Goleniowie
Wznowienie spektaklu w nowej odsłonie - 24 Października 2020 r. Kraków, Festiwal OFMAT

 Czas trwania: 40 minut


 Zespół KOŚCIÓŁEK/CHERKASKYI AND…, Maszewo
"POST"

 

Reżyseria: KOŚCIÓŁEK AND…
Scenariusz: AND…CHERKASKYI/PŁAWSKI/GINIEWSKA/KOŚCIÓŁEK
Muzyka: (autor,tytuł): HALSZKA
Scenografia: K/CH
Choreografia: K/CH/P
Dźwięk: HAHAHA
Światło: Nawrocki, pseudonim CICHY, ALE JESZCZE O TYM NIE WIE.

Występuje: DMYTRO CHERKASKYI

KOŚCIÓŁEK/CHERKASKYI AND… O zespole nie wiadomo nic poza tym, że istnieje. 

"POST" Tym bardziej nic nie wiadomo o spektaklu poza tym, że się wykluwa JAK NIECHCIANE PISKLĘ Z GNIAZDA.

Data premiery: Prapremiera (Najprawdopodobniej w roku 2021 lub w 2022)
Czas trwania: KTO BY TAM LICZYŁ, ALE JAK BĘDZIE Z 30-40 MINUT, TO BĘDZIE SUKCES ZBIOROWY


 Zespół Teatr NOTOCO, Kraśnik
"I jak to właśnie jest?"

 

 

Fot. Grzegorz Żak

Reżyseria: Monika Nitkiewicz - Mitrut
Scenariusz: Monika Nitkiewicz - Mitrut i zespół
Muzyka: (autor,tytuł): Urszula Olszówka
Scenografia: Monika Nitkiewicz -Mitrut
Choreografia: Zuzanna Gajewska, Olga Nitkiewicz

Występują: Zuzanna Gajewska, Wiktoria Michalczyk, Olga Nitkiewicz, 

Amatorski Teatr NOTOCO, założony i kierowany przez Monikę Nitkiewicz, działa w CKiP od 2011 r.; skupia grupy dziecięce, młodzieżowe i seniorów. Tworzy spektakle autorskie w oparciu o doświadczenia, przeżycia i pomysły uczestników. Odwołuje się do aktualnych dla danej grupy wiekowej problemów społecznych, często trudnych i stanowiących tabu, takich jak wykluczenie, problemy psychiczne, trudne relacje międzypokoleniowe czy molestowanie. W swojej działalności odwołuje się do estetyki teatru alternatywnego, łącząc elementy wizji, ruchu, tańca i teatru plastycznego. Angażuje się w "wychowanie do teatru" poprzez happeningi i akcje uliczne zachęcające do udziału w programie Teatr Polska na terenie miasta i miejscowych szkół oraz organizację Kraśnickich Spotkań Teatralnych - przeglądu spektakli autorskich.

Teatr otrzymał nagrody i wyróżnienia za spektakle: „Klątwa” (2014), „Błąd” /Puchar Lubelskiego Kuratora Oświaty/ (2015) „Szepty” (2016), „Cisza” (2017), „A ty?” (2018), „SOLITUDE” (2019), „Ciała” (2020) m.in. na: Festiwal Najciekawszych Widowisk w Lublinie, Wojewódzkie Prezentacje Teatrów Młodzieżowych, Grand Prix na Wojewódzkich Prezentacjach Teatralnych Zwierciadła, Ogólnopolskie Zwierciadła, Międzynarodowy Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży Wigraszek w Suwałkach oraz INNYM Festiwal Teatrów Młodzieżowych w Krośnie.

„I jak to właśnie jest?” - nie jest łatwo płynąć pod prąd! Łososie, które to praktykują, odbywają taką podróż tylko raz w życiu, bo po tym morderczym wysiłku umierają. Trudno być łososiem, trudno być innym, wrażliwym, delikatnym. Świat to nieprzyjazne miejsce, w którym nie ma miejsca na bycie nieprzystosowanym. Rzeczywistość każe nam zakładać maskę, wtłacza nas w formę, ramy, krawaty, kryteria, nakleja etykiety... Czy wyniesiona ze szkoły wiedza o „wzorach na liczbę permutacji, kombinacji i wariacji z powtórzeniami do zliczania obiektów w sytuacjach kombinatorycznych” pomoże odnaleźć się w dorosłym życiu, czy wylądujemy w piekarniku jak łosoś, polani sosem sojowym, olejem roślinnym i skropieni sokiem z cytryny... no i jak to właśnie jest, bo my nie wiemy?

 Data premiery: 24.06.2021
Czas trwania: 25 min


 Zespół Teatr NOTOCO Senior, Kraśnik
"Biel/fundacja"

  

Fot. Grzegorz Żak

Reżyseria: Monika Nitkiewicz - Mitrut
Scenariusz: Monika Nitkiewicz - Mitrut i zespół
Scenografia: Monika Nitkiewicz - Mitrut

Występują: Zofia Drozd, Kazimiera Hałabis, Grażyna Krawczyk, Barbara Lichwa, Stanisława Matysek, Barbara Pulikowska, Halina Sobczyk

Amatorski Teatr NOTOCO, założony i kierowany przez Monikę Nitkiewicz, działa w CKiP od 2011 r.; skupia grupy dziecięce, młodzieżowe i seniorów. Tworzy spektakle autorskie w oparciu o doświadczenia, przeżycia i pomysły uczestników. Odwołuje się do aktualnych dla danej grupy wiekowej problemów społecznych, często trudnych i stanowiących tabu, takich jak wykluczenie, problemy psychiczne, trudne relacje międzypokoleniowe czy molestowanie. W swojej działalności odwołuje się do estetyki teatru alternatywnego, łącząc elementy wizji, ruchu, tańca i teatru plastycznego. Angażuje się w "wychowanie do teatru" poprzez happeningi i akcje uliczne zachęcające do udziału w programie Teatr Polska na terenie miasta i miejscowych szkół oraz organizację Kraśnickich Spotkań Teatralnych - przeglądu spektakli autorskich.

Grupa NOTOCO Senior istnieje od 2018 roku. Ma na swoim koncie spektakle: „Byłam, jestem, chciałabym...” i Starodzieje”, „Biel/fundacja” to trzeci spektakl zespołu.

„Biel/fundacja” - jeżeli pewnego razu obudzisz w świecie pełnym bieli i nie będziesz wiedzieć kim jesteś ani jak wygląda trawa, to znaczy, że stoi za tym FUNDACJA! Biała rzeczywistość to nie fantazja, to nie koszmarny sen, to świat do którego może trafić każdy z nas! Uważajcie, bo w tym świecie, jeśli coś jest czarne, to też jest białe, tak ustaliła Fundacja, a bez Fundacji jesteśmy skazani na zagładę! Nie wierząc w prawdę Fundacji stajesz się wrogiem... Czy bohaterkom uda się wyjść z bieli?

Data premiery: 24.06.2021
Czas trwania: 25 min


 Teatr Przemek i Mirek, Lublin
"Skrzaty"

 

Scenariusz i reżyseria: Przemysław Gąsiorowicz
Scenografia: Mirosław Majewski
Choreografia: Zespół

Występują: Przemysław Gąsiorowicz, Mirosław Majewski

Spektakl dla dzieci i dorosłych.

Dwaj krasnale uciekają z miasta zabierając ze sobą książki z wierszami dla dzieci, ponieważ nikt się już tymi wierszami nie interesuje. Chcą je zanieść na koniec tęczy i tam ukryć aby doczekały być może kiedyś lepszych czasów. W trakcie swej drogi zatrzymują się na nocleg w przydrożnym opuszczonym domu. Spektakl oparty jest o wiersze dla dzieci Juliana Tuwima, Marii Konopnickiej i Aleksandra Fredry. Spektakl zakłada interakcję z widzem.

Data premiery: 01.08.2019 r.
Czas trwania: 60 min.


  Teatr Małych Form „Sylaba", Biała Podlaska
"Decyzja"

 

 

Reżyseria: Marta Łaska
Scenariusz: Marta Łaska
Muzyka: Michał Pastuszak, wykorzystanie piosenki: „Ach tak bym chciała”
Scenografia: Marta Łaska

Występuje: Marta Łaska

"Decyzja" To tylko proste "tak" lub proste "nie". W tych dwóch słowach nie ma nic niesamowitego. Przecież to żadna sztuka powiedzieć jedno z nich.
"So if you really love me, say yes
But if you don't dear, confess
And please don't tell me
Perhaps, perhaps, perhaps"
Monodram stworzony na podstawie tekstów Anny Świrszczyńskiej, Mariny Cwietajewej, Doroty Masłowskiej i innych.

 Czas trwania: 15-20 min


   Natalia Dyjak (Teatr Straszydełka), Ulan-Majorat
"Pucybutka"

 

 

Reżyseria: Sławomir Żyłka
Scenariusz: Natalia Dyjak, Sławomir Żyłka
Scenografia: Sławomir Żyłka

Występuje: Natalia Dyjak

Teatr STRASZYDEŁKA to ponad dwadzieścia lat tradycji wiele spektakli, wiele nagród i wyróżnień przeplatanych porażkami. Działają dwie grupy - dziecięca i młodzieżowa. Natalia Dyjak reprezentuje najstarszą grupę. Sytuacja pandemiczna skłoniła nas do podjęcia działań w trudnym obszarze monodramu. Taka próba stwarza nowe wyzwania ale także nowe możliwości.

Wakacje to czas wypoczynku, który w sytuacji popandemicznej jest nieodzowny niczym powietrze. Jest to także czas na głębszą realizację swoich pasji… Dobrze je mieć aby zaprzeczyć istnieniu nudy. Przedwyżynowy czas to zazwyczaj czas poszukiwania nowych pomysłów teatralnych.
Natalia Dyjak także poszukiwała. Prapremiera poprzedniego monodramu Natalii także odbyła się na ubiegłorocznej październikowej WYŻYNIE w Rudce… I posypały się sukcesy. Nowy monodram nosi tytuł „Pucybutka”. Scenariusz powstał w oparciu o felieton Joanny Szczepkowskiej „Dzielę się”. Udział Natalii był i tym razem niemały. To ona uznała, że warto zająć się tym tekstem. Miała nawet jego ogólną wizję sceniczną. Zdradzanie fabuły monodramu byłoby ze szkodą dla jego przekazu. Temat jest bardziej komiczny a i forma lżejsza od poprzedniego monodramu. Rzecz o czyszczeniu butów? Przypuśćmy, że tak, ale to pozory… Pucowanie „do połysku” jest tylko pretekstem i zabiegiem teatralnym. Natalia po raz pierwszy „dzieli się” swoim monodramem z wyżynową publicznością.

NAGRODY, WYRÓŻNIENIA:
Natalia Dyjak jest tegoroczną laureatką wielu konkursów recytatorskich różnego szczebla z ogólnopolskimi włącznie. Za monodram „Ja… siostra Fridy” otrzymała nagrodę aktorską na III Ogólnopolskim Festiwalu Teatralnym OTE w Nagłowicach, tytuł najlepszej aktorki FESTIWALU TEATRÓW AMATORSKICH „O Jackową Kulę” w Siedlcach, otrzymała także nominację na 66.OKR w Lublinie w kategorii Teatrów Jednego Aktora. We wrześniu będzie reprezentowała nasze województwo na spotkaniach ogólnopolskich w Słupsku.

Data premiery: Prapremiera
Czas trwania: 25 minut


Teatr Rejwach, Nagłowice 
"Polowanie"

 

 

Reżyseria: Dorota Anyż
Scenariusz: Dorota Anyż na podstawie S. Mrożka –„Polowanie na Lisa”
Scenografia: Mamert Tomczyk

Występują: Julia Balińska, Natalia Antoszewska, Julia Nogaj, Patryk Bełczewski, Radosław Warzyński, Mateusz Boryń, Weronika Pawłowska, Kacper Zawadzki

Teatr Rejwach - Zespół został założony 6 lat temu i działa pod opieką artystyczną fundacji Studio TM w OTE .Zrealizował 10 premier ostatnia „Polowanie” na podstawie S. Mrożka bierze udział w przeglądach i festiwalach na terenie całej Polski.

"Polowanie " wg „Polowania na Lisa” Sławomira Mrożka
Polowanie to wariacje na temat kontestacji rzeczywistości, rozbicia więzi społecznych i stawianie pojedynczego człowieka w sytuacji bezradności i osamotnienia. Pozornie prosta i błyskotliwa opowieść, która w przewrotny sposób komentuje otaczający świat, w którym rządzi pieniądz zdobywany w różny sposób: ciężką pracą, cwaniactwem, na kredyt. Każdy na coś lub na kogoś poluje.
W tym świecie Lis i Kogut stają się obiektem polowania prowadzonego przez Wodzireja przy współpracy Ogarów ubranych jak drobni urzędnicy. W polowaniu wbrew sobie bierze udział Paralityk zmuszony przez członka rodziny do udziału w krwawym procederze, zabija Lisa i Koguta, potem zostaje sam otoczony przez stado Wilków przybyłych z … obcych stron…


NAGRODY, WYRÓŻNIENIA, itp.:
I miejsce w Zamkowych spotkaniach o laur Złotego Gargulca 2019r
Nagroda aktorska Radosław Warzyński
II miejsce w Zamkowych spotkaniach o laur Złotego Gargulca 2020r
II miejsce na Festiwalu OTE

Data premiery: maj 2021
Czas trwania: 25 minut


 Duet męski bez nazwy, Głębokie
"Ixiński"

 

 

Reżyseria: Adam Sokolnicki, Karol Grochowski
Scenariusz: Adam Sokolnicki, Karol Grochowski

Występują: Adam Sokolnicki, Karol Grochowski

Duet męski bez nazwy tworzony jest przez miłośników teatru, którzy na co dzień pracują z dziewczętami przebywającymi w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym Podgłębokie.

"Ixsiński" – Historia stara jak świat. Dwaj mężczyźni w różnym wieku i pozycji oraz ONA- Kobieta. Zazdrość, walka, uniki słowne i nieoczekiwane rozwiązanie. Inspiracją do powstania spektaklu był tomik opowiadań Arkadija Awerczenki pt. ,,Pies łańcuchowy i inne humoreski”. -"Sazonow". Przedstawienie zostało uwspółcześnione, głównym wątkiem jest zdrada kobiety, która porzuca wartościowego mężczyznę dla miernego, bufoniastego pisarza. Zdradzony dowiaduje się o tym i pragnie wyrównać rachunki z kochankiem żony. Jakie będą tego konsekwencje zobaczymy na scenie.

Czas trwania: 20-25 minut
Premiera: 08.07.2012r

 


 Teatr OKO, Ruda-Huta
"Zadra"

 

Reżyseria: Marcin Woszczewski
Scenariusz: Marcin Woszczewski według dramatu Richarda Rashke pt.: „Droga Estero” w tłumaczeniu Marka Bema

Występują: Marcela Dąbrowska, Karolina Szwalikowska, Marcin Woszczewski

…Leon Feldhendler, jeden z inicjatorów ucieczki z Sobiboru powiedział: „Jeśli ktokolwiek przeżyje, niech powie całemu światu co tu się działo…” historia musi się opowiadać, pamięć o tamtych czasach powinna być ciągle żywa. Ale nie o nienawiść i ciągły żal tu chodzi. Powinniśmy uczyć się pokory i wrażliwości właśnie na gruzach II Wojny Światowej...

Anna Szwalikowska

Spektakl powstał w konsultacji z Muzeum Pojezierza Łęczyńsko – Włodawskiego wraz z filią Muzeum Byłego Hitlerowskiego Obozu Zagłady w Sobiborze oraz Stowarzyszeniem „Przyjaciół Upamiętnienia Sobiboru”.

Premiera: 29.07.2021r. - PREMIERA
Czas trwania: 25 minut


 MMS impro, Ruda-Huta
"imprOFF – Wieczór improwizacji bezpośredniej; metoda Face! Tu! Face!" 

 

Reżyseria: A może Ty?
Scenariusz: To może teraz ktoś inny?
Muzyka: Twój śmiech... co Ty na to? hmm?
Scenografia: Po poprzednim spektaklu zdaje się, że to "IXIŃSKI"
Choreografia: Oby się nie zabić.
Światło: O ile nie odetną, to będzie. 

Jeżeli się pojawisz na pokazie, będziesz miała/miał ogromny wpływ na to co się wydarzy. Pamiętaj spotykamy się w realu (nie w markecie), ale na żywo "Face! Tu! Face!", w Rudce, gm. Ruda-Huta. Wymagane jest stawiennictwo osobiste. Tak... trzeba wyjść z domu, nieobecni głosu nie mają, a obecni wchodzą tyłem. "ImprOFF", to stan podwyższonego zapotrzebowania na "ON", czyli musisz być z nami "ON", żeby wydarzyło się "OFF". Jest to ostania pozycja, którą wstawiam na stronę, wiec zmęczenie daje o sobie znać, także jeżeli czegoś nie rozumiesz... nie martw się ja też nie, ale w czwartek bądź z nami. Będzie wesoło! 

Gośćmi specjalnymi grupy MMS impro:

 • Barbara Szarwiło (Teatr Ziemi Chełmskiej, Teatr Lukla)
 • Przemysław Gąsiorowicz (Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, Imaginarium Art)

Premiera: 29.07.2021r. - PREMIERA, ale pamiętaj "Nie zobaczysz tego nigdy więcej"
Czas trwania: to zależy, ale z godzinę będziemy się kręcić po scenie.


 WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE


Bokoryna, Żalin
"KONCERT" 

 

 

Zespół Bokoryna powstał pod koniec stycznia 2009 roku. Działa przy Domu Kultury w Żalinie, gmina Ruda-Huta. Założycielami zespołu są Anna Nadolska oraz Iwona i Artur Borodejowie. To jeden z najmłodszych, jeżeli chodzi o średnią wieku, zespołów ludowych na terenie powiatu chełmskiego. Jest zespołem rodzinnym z uwagi na powiązania wewnętrzne grupy. Wśród członków są trzy małżeństwa, dwa rodzeństwa a pozostali to wujkowie i ciocie. Wszyscy są powiązani z miejscowością Żalin, mieszkając w niej obecnie lub z niej pochodząc. Żaden z członków zespołu nie ukończył szkoły muzycznej, chociażby w stopniu podstawowym. Grają i śpiewają z zamiłowania do muzyki, chęci wspólnego spędzania czasu i propagowania kultury ludowej.
W roku 2013 zespół Bokoryna miał zaszczyt reprezentować Polskę na festiwalu „Pola i kultury świata” w La Flocelliere – Francja. Gościł także na występach u naszych sąsiadów na Ukrainie.
Od 2009 roku Bokoryna uświetnia uroczystości gminne, bierze również udział w festiwalach i przeglądach, także w sąsiednich powiatach, zdobywając nagrody i wyróżnienia.

Repertuar:
Pieśni ludowe (polskie, ukraińskie, łemkowskie), przyśpiewki, kolędy, pastorałki, szczodrywki, pieśni żołnierskie i patriotyczne.

Skład zespołu:

 • Kierownikiem zespołu jest Anna Nadolska
 • Iwona Borodej - wokal
 • Artur Borodej – wokal, bęben
 • Łukasz Dziaduk - akordeon
 • Iwona Kozłowska - wokal
 • Tomasz Kozłowski – wokal
 • Walentyna Hawryluk – wokal
 • Andrzej Suchocki - wokal
 • Aneta Szakuła – wokal
 • Zbigniew Rymarczyk – wokal, kontrabas
 • Marta Walczuk – wokal

Osiągnięcia zespołu:

 • III Festiwal Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej Włodawa 2009 - Wyróżnienie
 • XVI Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej Rejowiec 2010 – Nagroda Główna
 • Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem Włodawa 2010, 2011, 2013 – Wyróżnienie
 • II Przegląd Zespołów Śpiewaczych Kołacze 2012 – Wyróżnienie
 • Przegląd Piosenki Żołnierskiej Włodawa 2016 – I Miejsce
 • Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem Włodawa 2014, 2017 – III Miejsce
 • IV Międzynarodowy Festiwal Ludowy „Łączy Nas Kultura” Łopiennik Nadrzeczny 2107 – II Miejsce
 • Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem Włodawa 2019 – II Miejsce w kategorii zespół z akompaniamentem

 

Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego 


Wyżyna Teatralna 2021
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Powiatu Chełmskiego

Joomla templates by a4joomla