- Szczegóły
- Opublikowano: 26 lipiec 2018
- Odsłony: 1964
Wyżyna Teatralna 2018
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów
SPEKTAKLE
Poławiacze Pereł
"Pieniądze i Sława"
Pieniądze i Sława to spektakl o rzeczach i sprawach, które nam - Poławiaczom Pereł - są całkowicie obce. Ale o których możemy się spokojnie wypowiedzieć. To spektakl spontaniczny. Reżyser wylania się w trakcie trwania sztuki. Dekoracje i rekwizyty znajdujemy na scenie. Kostiumy bierzemy od widzów.
Data premiery: 03.08.2018 r.
Czas trwania: godzina albo dłużej.
Fundacja Banina, Lublin
"Cudzołożnice"
Reżyseria: Bartłomiej Miernik
Scenariusz: na podstawie „Spisu cudzołożnic” Jerzego Pilcha
Scenografia: Bartłomiej Miernik
Światło: Bartłomiej Miernik
Pierwsza w 2018 roku premiera Fundacji Banina. Pokażemy perypetie mężczyzny przed 30, opowiadającego o związkach z kobietami. Mężczyzny podsumowującego swoje życie uczuciowe. Opowieść napisaną przez Jerzego Pilcha w połowie lat 80, przenosimy w realia dzisiejsze, adaptując ją. Czy Gustaw to zdesperowany człowiek łkający o uczucia czy może samotny satyr? Zapraszamy na spotkanie przepełnione humorem, ironią, goryczą, skąpane w dobrej whiskey. Jak mówi reżyser: „to najbardziej osobisty spektakl, jaki dotychczas zrobiłem, kobiety zapewne będą się śmiać… Mężczyźni? Nie sądzę.”
Data premiery: 19 stycznia 2018 r.
Czas trwania: 75 min.
Przemysław Gąsiorowicz
"Zielone Piórko"
Reżyseria: Przemysław Gąsiorowicz
Scenariusz: Przemysław Gąsiorowicz
Wykonanie: Przemysław Gąsiorowicz
Oprawa muzyczna: Patrycja Radkowiak-Gąsiorowicz
KABARET ‘ZIELONE PIÓRKO’ – zestaw satyrycznych i kabaretowych monologów i wierszy autorstwa Tuwima, Brzechwy, Gałczyńskiego, Boya-Żeleńskiego. Mogę skomponować prawie dowolny zestaw – w zależności od upodobań i potrzeb zamawiającego.
Utwory te pisane były od latach 20-tych, 30-tych, i 50-tych XX wieku (kilka z nich jest datowanych na początek XX wieku!). Nie zmienia to jednak faktu, że nadal są one trafnym komentarzem do BIEŻĄCEJ (!) sytuacji politycznej i społecznej w Polsce XXI wieku! Zaskakująca aktualność utworów satyrycznych oraz specyficzne poczucie humoru czterech wybitnych polskich poetów i satyryków, a także świetna gra aktorska, wywołują salwy śmiechu na widowni. Jest to spektakl, który przede wszystkim śmieszy, nie pozbawiając jednak, pewnej refleksji. Opatrzony kolorową scenografią, dynamiczną muzyką oraz różnorodnym kostiumem stanowi doskonały przykład rozrywki na najwyższym poziomie.
Czas trwania: 60 minut
Teatr Krzesiwo, Warszawa
"Sztuka latania"
Scenariusz i reżyseria: Ryszard Polaszek, zespół
Muzyka: Dominik Chmurski
„Spełnienia marzeń” – słyszymy w dniu urodzin. Ale których marzeń? Tych na jawie, czy sennych? Co jeśli z tych drugich pamiętamy jedynie koszmary, które są prześladowczą wizją rzeczywistych pragnień, których nie chcieliśmy realizować? Co jeśli pewnego dnia będą one chciały przypomnieć o sobie w świecie realnym?
„Sztuka latania”, to opowieść o współczesnych Dedalu i Ikarze. To refleksja nad tym, czy lepiej całe życie lecieć nisko, ale bezpiecznie, czy wzlatywać wyżej ryzykując upadek. Dwójka aktorów podczas niespodziewanie przedłużającej się próby zostaje zmuszona do zmierzenia się ze swoimi dotychczasowymi wyborami i podjęcia refleksji na temat sztuki teatru.
„Sztuka latania” to sztuka o aktorach komediowych, ale nie komedia. Autotematyczna, lecz nie monotematyczna. Autorem scenariusza jest Ryszard Polaszek. Jest to piętnasta sztuka w jego dorobku. Wszystkie zrealizował z aktorami Teatru Krzesiwo, który założył w Warszawie w 1992 roku.
Data premiery: 17.10.2017 r.
Czas trwania: 35 min.
Teatr Pierwszego Kontaktu, Lublin
"Zawieszeni"
Reżyseria: Tomasz Załucki
Scenariusz: Tomasz Załucki
Muzyka: „Royal Garden Blues” Duke Ellington, Johnny Hodges
Scenografia: Tomasz Załucki
Tytułowi „zawieszeni” - to para mająca jeden cel: wyjść z miejsca, gdzie ktoś ich uwięził. Żeby tego dokonać, muszą zacząć ze sobą prawdziwie rozmawiać - a to okazuje się najtrudniejsze. Ich relacji przygląda się z góry "wielki brat". Zawieszeni to spektakl o miłości, o rozstaniu do którego nie musiało dojść, o próbie wzajemnego zrozumienia mimo początkowych porażek.
Data premiery: 21.12.2016 r.
Czas trwania: 30 minut
Teatr NOTOCO, Kraśnik
"A Ty?"
Reżyseria: Monika Nitkiewicz
Scenariusz: Monika Nitkiewicz i zespół
Choreografia: Zuzanna Gajewska, Olga Nitkiewicz, Maja Saj
Muzyka: Maciej Mitrut, zespół
„A ty?” to spektakl, poruszający za pomocą teatralnej metafory problem molestowania. Problem powszechny i wstydliwy, „zamiatany pod dywan” i lekceważony. Czyniący spustoszenie w umyśle młodego człowieka, którego dotyka. Dlaczego społeczeństwo piętnuje i oskarża osoby poszkodowane, dlaczego nie wierzy tym, których to dotknęło? Teatr NOTOCO próbuje zmierzyć się z tematem sięgając po środki teatru plastycznego, lalkowego i elementów tańca, gdzie baśń o Czarnoksiężniku przeradza się w dramat dziewczyny, a niewinna dziecięca zabawa odkrywa mroczne tajemnice, w które nikt nie chce uwierzyć. Czy nas też pozostawi obojętnymi na tragedie, które być może rozgrywają się za sąsiednimi drzwiami? „A ty czy też? Odwrócisz swoją twarz, to kłopot nie twój, własne problemy masz…”
Data premiery: 07.03.2018 r.
Czas trwania: 20 minut
Teatr Banalia, Rzeszów
"Ptasie trele?"
Spektakl dla dzieci i rodziców!!!
Reżyseria: Monika Adamiec
Scenariusz: na podstawie wierszy Juliana Tuwima
Spektakl "Ptasie trele" powstał na podstawie wierszy naszego ulubionego poety Juliana Tuwma i piosenek z dawnych lat. Od tamtej pory pokazywaliśmy nasze "Ptasie trele" podczas 10 urodziny Teatru "Pacynka" w Krasnem, na gościnnych występach w Szkole Podstawowej i Przedszkolach Montessori w Rzeszowie, kwestowaliśmy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy,oraz zdobyliśmy WYRÓŻNIENIE na II Podkarpackim Przeglądzie Małych Form Teatralnych
"Z książką w tle" Rzeszów (marzec 2018)
Data premiery: czerwiec 2017r
Czas trwania: 20 minut
Jerzy Kałduś, Lublin
"Eine kleina nachtmusik"
Reżyseria: Jerzy Kałduś
Scenariusz: na podstawie tekstów A. Fiderkiewicza, J. Mańkowskiego
Data premiery: 09.07.2018 r.
Teatr NOTOCO, Kraśnik
"Przypomnij sobie"
Reżyseria: Monika Nitkiewicz
Scenariusz: Na podstawie Przypomnij sobie Eliny Hirvonen - Monika Nitkiewicz, Weronika Widomska
Choreografia: Zuzanna Gajewska, Olga Nitkiewicz, Maja Saj
Muzyka: Fly - Ludovico Einaudi
„Przypomnij sobie” – monodram na podstawie książki Eliny Hirvonen w wykonaniu Weroniki Widomskiej, (związanej z NOTOCO od początku jego istnienie tj. od 2011 roku). Pierwszy monodram Teatru NOTOCO. Historia skomplikowanych relacji rodzinnych. Trudne doświadczenia dzieciństwa z despotycznym ojcem i ich wpływ na rodzeństwo –Annę i Jonasza.
Data premiery: 14.06.2018 r.
Czas trwania: 30 minut
Teatr Straszydełka, Ulan-Majorat
"Być albo nie być"
Reżyseria: Sławomir Żyłka
Scenariusz: Sławomir Żyłka na podstawie dramatu Jacka Getnera
„Być albo nie być…” to sztuka rozpisana na troje aktorów opowiadająca o przepaści między wartościami wyższymi… a marketingową codziennością. Za inspirację posłużył tekst dramatu Jacka Getnera. Natalia Dyjak, Julia Sposób i Patryk Łazuga wyraziście tworzą postaci swoich bohaterów, klarownie zarysowują sytuacje i wątki, wydobywają komizm intrygi. Jest to komedia z głębią… Młodym aktorom z Teatru „STRASZYDEŁKA” udaje się tę głębię odkrywać przed widzem, który nie pozostanie bezrefleksyjny
Data premiery: marzec 2018
Czas trwania: 40 minut
Teatr Małych Form SYLABA, Biała Podlaska
"Świeczka zgasła"
Reżyseria: Mateusz Chazan
Scenariusz: Aleksander hr. Fredro
Scenografia: Piotr Chazan
Jesień. Noc. Ulewa. "Pocztylion pijany, szkapy narowiste", a "kareta do góry brzuchem - tylko jednym kołem fika". W takich okolicznościach zastajemy dwójkę bohaterów, dla których opuszczona leśna chata okazuje się być jedynym schronieniem. Na domiar złego, ze względu na wyimaginowane uprzedzenia względem siebie nawzajem, nie są w stanie znaleźć wspólnego języka, przez co noc staje się nie do zniesienia.
Data premiery: 14.04.2018 r.
Czas trwania: 30 minut
Teatr Poezji Łukowskiego Ośrodka Kultury, Łuków
"Ballada o… jabłkach"
Reżyseria: Sławomir Żyłka
Scenariusz: Sławomir Żyłka na podstawie tekstów Tadeusza Nowaka
Jest to historia miłosnego zauroczenia opowiadana nieśmiało, z młodzieńczym rumieńcem… Tę szczerość i prawdziwość aktoraprzekazaną bohaterowi należy uznać za główny atut monodramu. Opowieść o własnych uczuciach to rodzaj spowiedzi… A do spowiedzi publicznej mogą się zakraść podświadome i świadome przemilczenia, kłamstwa… pruderia, obłuda. Jednak dopóki ludzie młodzi będą naiwnie kryształowi … Nasz światotrzymuje kolejną szansę bycia pięknym!
Data premiery: Wyżyna Teatralna 2018
Czas trwania: 25 minut
Teatr Duet Męski Bez Nazwy, Głębokie
"Zabawa w Inowłodziu"
Reżyseria: Adam Sokolnicki
Scenariusz: Na podstawie ,, Kwiatów Polskich” Juliana Tuwima
Fragment "Kwiatów Polskich" Juliana Tuwima , z części pierwszej "Dzisiaj zabawa w Inowłodziu" i "Ja wódka za wódką w bufecie" – próba zmierzenia się z poezją. Tęsknota za światem, którego już nie ma.
Data premiery: Wyżyna Teatralna 2018
Czas trwania: 20 minut
Teatr OKO, Ruda-Huta
"NIE"
Reżyseria: Marcin Woszczewski
Scensriusz: Marcin Woszczewski i grupa
„ Czasy współczesne wymagają rozmów o tolerancji, gdyż szczególnie dziś zjawiska nietolerancji przybierają na sile, choć i wcześniej miały miejsce, nawet jeszcze nienazwane”. (…) Grupa młodych aktorów pod kierunkiem reżysera M. Woszczewskiego odegrała premierową sztukę „NIE” (…). Kontemplując plakat reklamowy każdy z łatwością dostrzeże antywojenny symbol pojednania – pokój ludziom. Pacyfka jest znakiem pacyfizmu, pokoju i rozbrojenia nuklearnego, sprzeciwu wobec przemocy. Takie też przesłanie niósł interaktywny spektakl, w którym opowieść snuł ruch sceniczny, słowo i piosenka. Model teatru zaproponowany przez OKO nosi istotną cechę – jest przestrzenią dyskusji. To teatr przystępny, choć wcale nie łatwy, za to z pewnością tajemniczy, chwilami symboliczny. Sztuka NIE została w swojej konstrukcji otwarta dla wszystkich, a do tego, w mojej ocenie, niosła wysokie wartości aksjologiczne; nade wszystko skłaniała do refleksji. Widz, słyszący na wejście aktorów - przyglądających się twarzom odbiorców – słowa filozoficznego zdziwienia „każdy inny”, buduje naiwną hipotezę interpretacyjną. W moim przypadku brzmiała ona mniej więcej tak: „Budują sytuację modelową dla idei – szanujmy odmienność, tolerujmy inność i różnorodność”. Ostatnie sceny sztuki zadały temu kłam. Aktorzy, zbudowawszy antropomorficzną i kolorową tolerancję, pozostają szarzy, prawie tacy sami, konotujący niewypowiedziane, kontrastujące z początkiem sztuki słowa „każdy taki sam”. Tak więc, nawet gdy każdy daje jakąś cenną/barwną cząstkę siebie, nawet gdy wydaje się nam, że „zbudowaliśmy ” tolerancję, pozostajemy tacy sami, szarzy, nietolerancyjni? Mimo to, chcemy kształtować nową rzeczywistość społeczną, w której tolerancja nie zostanie obok, lecz immanentną częścią nas samych.
Anna Bąk
Data premiery: 15.04.2018 r.
Czas trwania: 30 minut
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
Koncert zespołu
BARDARK
Bardark powstał na początku kwietnia 2016 roku. Założycielami są Sebastian Bardzał i Arkadiusz Sawicz. Od pierwszych chwil głównym założeniem było wykonywanie muzyki, którą sami określili jako „metal akustyczny”. Przez ponad rok swojej działalności duet zagrał szereg koncertów, skomponował 11 utworów i zrealizował jeden teledysk. Autorski repertuar uzupełniają covery Climate (death metalowy projekt Sebastiana) oraz klasyków takich jak Deep Purple czy Metallica. Z początkiem października 2017 roku do projektu dołączył Emil "Getek" Gajewski wzbogacając zespół o bas akustyczny. Aktualnie Bardark pracuje nad materiałem, który finalnie ma trafić na pierwszy album. Krążek zatytułowany będzie „Pradawny cień” i powinien się ukazać w 2018 roku. W bliższych planach zespół zamierza nakręcić kolejny teledysk, który będzie drugim singlem zapowiadającym zbliżające się wydawnictwo.
Wystawa i rozstrzygnięcie
„małego” Konkursu Fotografii Teatralnej (małe KFT)
Pomysłodawcą i organizatorem „małego” Konkursu Fotografii Teatralnej jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Konkurs odbył się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Teatru pod nazwą „Dotknij Teatru”. Celem małego KFT było zachęcenie do dokumentowania lokalnego życia teatralnego we wszystkich przejawach przez najmłodszych jego uczestników oraz zaproszenie młodzieży do teatru w innym niż widz charakterze. W konkursie mogła wziąć udział młodzież w wieku od 13 do 18 lat.
Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów i Monodramistów "Wyżyna Teatralna" będą miały miejsce wystawa, rozstrzygnięcie oraz wręczenie nagród w „małym” Konkursie Fotografii Teatralnej przeprowadzonym na terenie Województwa Lubelskiego. Laureatką jest Karolina Szwalikowska.
Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem zespołu
Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego
Wyżyna Teatralna 2018
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Powiatu Chełmskiego