- Szczegóły
- Opublikowano: 08 sierpień 2017
- Odsłony: 1700
Wyżyna Teatralna 2017
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów
OCENZUROWANO!!!
Towarzysze i Towarzyszki, Koledzy i Koleżanki, Obywatele i Obywatelki, Rodacy!
Zarząd Centralny Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Sztuki Teatralnej Wyżyna Teatralna zawiadamia, iż wyżej wymieniony festiwal został poddany procesowi weryfikacji oraz najwyższej kontroli, które przebiegły pomyślnie i wpłynęły korzystnie na funkcjonowanie życia Obywateli.
Tegoroczna Wyżyna Teatralna przebiegła pod hasłem przewodnim OCENZUROWANO. Zaproszeni goście oraz uczestnicy festiwalu dzięki epokowym strojom, tradycyjnemu jedzeniu oraz ogólnej stylizacji wydarzenia przenieśli się do czasów PRL. Klimat wydarzenia budował między innymi bar uniwersalny, w którym można było skosztować domowej roboty galarety, kaszanki, śledzi, sałatki wielowarzywnej czy smalcu z ogórkami. Nie zabrakło również oryginalnej oranżady oraz piwa lipcowego, wydawanych na teatralne bony towarowe po zakupieniu okolicznościowych gadżetów. Uczestnicy otrzymali także kartki na żywność, na podstawie których wydawany był obiad. Spektaklem inaugurującym festiwal była sztuka gospodarzy, Teatru OKO, pt.: "Czekając na ptasią grypę, czyli Pandemia". Natomiast wydarzeniem podsumowującym pierwszy dzień, będącym jednocześnie niespodzianką, był dancing z udziałem Zespołu Pieśni i Tańca "Bokoryna" oraz zabawa przy muzyce z lat 1945-1989.
W drugim dniu wydarzenia ramy epokowe przełamał koncert duetu rockowo-metalowego "Bardark" połączony z premierą teledysku, wyreżyserowanego przez Marcina Woszczewskiego, do utworu "Jest taki dzień", w którym udział wzięli aktorzy Teatru OKO. Jednak atmosfera PRL-u panowała nadal, przez wszystkie dni festiwalu można było oglądać kącik stylizowany na ówczesne, w pełni umeblowane mieszkanie oraz na jego tle zrobić pamiątkowe zdjęcie.
Program festiwalu był bardzo napięty i pełny atrakcji, do których zaliczał się również "Performance Piana" Teatru OSP z Rudy. Po białym szaleństwie uczestnicy mieli możliwość orzeźwienia się w strumieniu zimnej wody. Każdy dzień obfitował przede wszystkim w spektakle przybyłych grup. Do wspólnego tworzenia dzieła dla dobra kraju i sztuki przyczyniły się następujące teatry i ludzie monodramu: Mirosław Majewski z Rudy-Huty, Teatr "Tup" z Tarnowa, Teatr "Zbożowy" z Kielc, Teatr "Plaster" z Jarosławia, Teatr "NOTOCO" z Kraśnika, Teatr Małych Form "Sylaba" z Białej Podlaskiej, Teatr "Duet Męski Bez Nazwy" z Głębokiego, Teatr "Straszydełka" z Ulana-Majoratu, Teatr Poezji z Ulana-Majoratu, "Studio Teatru Wyobraźni" z Chełma oraz Teatr "Już Kończymy" z Radzynia Podlaskiego.
Na szczególne wyróżnienie zasługują spektakle mistrzowskie: niezwykły monodram pt.: "KALAMARAPAKSA, czyli rzecz o Witkacym" w wykonaniu Caryl Swift z Teatru "Rondo" ze Słupska, "6 lekcji , czyli aktorstwo dla potłuczonych" oraz "Kabaret zielone piórko" zaprezentowane przez Przemysława Gąsiorowicza z Lublina, spektakle lalkowe "Czerwony Kapturek" i "Dupa" Teatru "NEMNO" z Rzeszowa, a także "Kolorowa, czyli biało-czerwona" Fundacji "Banina" z Lublina.
Warsztaty teatralne podzielone zostały na cztery grupy tematyczne: "poezja i dramat", "wokalno-teatralne", "elementarne zadania aktorskie" i "teatr alternatywny". Trudu ich poprowadzenia podjęli się Caryl Swift, Dominik Rybiałek, Przemysław Gąsiorowicz oraz Henryk Kowalczyk. Warsztaty w zakresie "bezpieczna kobieta / samoobrona" poprowadził instruktor sekcji Krav Maga Damian Grzywna.
Podczas Wyżyny Teatralnej 2017 zaprezentowane zostały 22 spektakle 3 wydarzenia towarzyszące (potańcówka z „Bokoryną”, Italio disco oraz premiera teledysku do utworu „Jest taki dzień” połączona z koncertem zespołu Bardark). Ponadto odbyło się 5 pokazów warsztatowych finalizujących tym samym festiwal.
Zarząd Centralny Komitetu Organizacyjnego Festiwalu Sztuki Teatralnej Wyżyna Teatralna oraz Teatr OKO pragną serdecznie podziękować wszystkim uczestnikom i sponsorom za Wasz osobisty wkład w dzieło utrwalenia pokoju.
Niech żyje i umacnia się braterska przyjaźń i współpraca Obywateli!
ob. Paulina Iwaniszczuk
Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego
Wyżyna Teatralna 2017
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów
Zadanie współfinansowane ze środków Samorządu Powiatu Chełmskiego