WYŻYNA TEATRALNA 2013
Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów

Młodość i doświadczenie

      W roku bieżącym „Wyżyna Teatralna” odbywała się pod hasłem „młodość i doświadczenie”. Te dwa kierunki do doskonale wpisują się w formułę i klimat naszego festiwalu (organizowanego już po raz piąty w Rudce). Od pierwszej „Wyżyny” stawialiśmy na wymianę doświadczeń. Tegoroczne zestawienie wyartykułowało istotną zarówno dla nas jak i dla szerzej rozumianej kultury bardzo istotne zagadnienie jakim jest przekazywanie doświadczenia młodszym pokoleniom. Każde tego typu działanie ma szanse powodzenia tylko wtedy, gdy dwie strony tego chcą. Dzięki naszemu festiwalowi mogliśmy stworzyć takie miejsce do którego chętnie przyjadą zarówno ci którzy są na początku swojej drogi teatralnej, ci, którzy już nią podróżują i ci, którzy chcą się podzielić z podróżnymi swoim doświadczeniem.

Po stronie doświadczonych, zarówno teatralnie jak i życiowo na pierwszym miejscu zdecydowanie i jednogłośnie lokujemy zespół Jarzębina Czerwona; grupa, która zajmuje się teatrem obrzędowym. Widowisko obrzędowe „Znachorka” przeniosło nas na początek ubiegłego stulacie przekazując młodszym pokoleniom wartości, których nie zaznają dzięki internetowi, czy telewizji. Żywy kontakt z ówczesnymi relacjami międzyludzkimi, gwarą, obrzędami, czy epokowymi rekwizytami, to doskonała lekcja historii, nie tylko dla najmłodszych uczestników festiwalu.

Spektakl nagrodzony został długimi owacjami na stojąco, ponadto otrzymał zaproszenie na festiwal „Nocne Teatralia Strachy; 2014” w Krośnie.

Kolejne miejsca ex aequo zajmują zarówno aktorzy zawodowi: (Rafał Rutkowski, Caryl Swift, Przemysław Gąsiorowicz, Mariusz Tarnożek i Marcin Zarzeczny) i instruktorzy teatralni (Henryk Kowalczyk, Sławomir Żyłka, Adam Sokolnicki, Karol Grochowski) którzy chętnie dzielili się warsztatem i zarażali pasją do teatru.

Swoim doświadczeniem dzielili się również z nami przedstawiciele teatru alternatywnego: Teatr „Ecce Homo” z Kielc i Teatr „S.tr.a.c.h” z Krosna.

Wśród tych, którzy z doświadczenia chętnie korzystali znalazły się grupy teatralne, które przyjechały z różnych zakątków Polski: Teatrzyk „Pacholęta” z Zalesia, Teatr „Maliwielcy” z Hańska, Teatr „Straszydełka” z Ulanu-Majoratu, Teatr „M.D.K.” czyli „Młode Dzielne Kuropatwy” z Rzeszowa, Teatr „Hesperydy” z Chełma i gospodarze festiwalu czyli Teatr „OKO” z Rudy-Huty.

Osobowością festiwalu był Rafał Rutkowski, na co dzień związany z teatrami „Montownia” i „Polonia” w Warszawie. W jego wykonaniu zobaczyliśmy doskonały „One-man show, Ojciec polski” oraz mieliśmy możliwość porozmawiania podczas ponad dwugodzinnego otwartego dla wszystkich spotkania. Nie mniej istotnymi uczestnikami byli: Caryl Swift, która zaprezentowała niezwykły monodram pt. „Matka Mejra i jej dzieci spektakl ten wśród znawców niejednokrotnie nazywany jest arcydziełem. Przemysław Gąsiorowicz, który prowadził warsztaty i zaprezentował dwa spektakle: „Tuwim” i „Nienawidzę”. Marcin Zarzeczny, który swoim spektaklem pt. „Zwierzenia bezrobotnego aktora” odpowiedział na pytanie: „otrzymałem dyplom aktora i co dalej?” Nowością „Wyżyny Teatralnej” były warsztaty wokalne/wokalno-teatralne prowadzone przez Mariusza Tarnożka, natomiast ciekawostką tegorocznej edycji był przyjazd „Mistrza” reżyserii teatru alternatywnego Pana Stanisława Miedziewskiego. W jego reżyserii uczestnicy festiwalu mieli okazję zobaczyć dwa spektakle „Matka Mejra i jej dzieci” w wyk. Caryl Swift – Teatr „Rondo” Słupsk oraz „Gracz” w wyk. Teatru Ecce Homo z Kielc. Pan Stanisław gościł u nas przez trzy dni festiwalu i również służył swoim doświadczeniem.

Warsztaty teatralne podzielone były na cztery grupy tematyczne prowadzone przez Henryka Kowalczyka, Przemysława Gąsiorowicza, Mariusza Tarnożka i Adama Sokolnickiego.

Podczas czterodniowego festiwalu zobaczyliśmy: 18 spektakli, 2 pokazy po warsztatowe, 1 recital (akordeonowy w Wykonaniu Szymona Lipńskiego), 2 filmy (nakręcone podczas festiwalu przez teatr S.tr.a.c.h przy udziale Mariusza Tarnożka).

Wyżyna Teatralna to czterodniowa uczta teatralna (nie tylko dla miłośników tej sztuki), to żywe spotkanie ludzi, którzy oczekują od życia czegoś więcej niżeli realizacji codziennych obowiązków i szukających alternatywy spędzania „czasu wolnego”, unikających telewizora czy komputera – choroby społecznej 21 wieku.

Z niecierpliwością czekamy na kolejną jego edycję w (zaplanowaną na przełom miesięcy lipiec i sierpień tj. 31.07-03.08.2014r).

Marcin Woszczewski


Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego


 


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Przyznanej Pomocy na operacje z zakresu małych projektów w ramach działania  413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 ,pt.: „Ogólnopolski Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.


 

 

Joomla templates by a4joomla