WYŻYNA TEATRALNA 2012
Festiwal Teatrów i Monodramistów

SZTUKA I SERCE W RUDCE

Z każdym rokiem WYŻYNA TEATRALNA  w Rudce przyciąga coraz większe grono artystów oraz miłośników sztuki scenicznej. Tym razem odbyła się w dniach 2-5 sierpnia.
Honorowy patronat nad festiwalem objął Marszałek Województwa Lubelskiego, Krzysztof Hetman. Uroczystego otwarcia święta teatru dokonał Wójt Gminy Ruda-Huta, Kazimierz Smal, życząc wszystkim przyjemnych wrażeń oraz pożytecznych rad i nauk płynących z warsztatów. W swoim przemówieniu wyraził ogromną radość, że może po raz kolejny być gospodarzem tak ciekawej imprezy, podkreślił też wielki wkład Dyrektora i pracowników Gminnego Ośrodka Kultury w tworzenie tego niezwykłego Festiwalu Teatrów i Monodramistów." 
Urząd Marszałkowski reprezentowała Elżbieta Dębiec, która odczytała list marszałka Krzysztofa Hetmana, skierowany do uczestników festiwalu. Płyną z niego serdeczne pozdrowienia, wyrazy szacunku oraz radość z istnienia tak wspaniałej imprezy a także życzenia niesłabnącej motywacji do rozwijania własnych pasji.

Otwarcie Wyżyny poprzedziły warsztaty teatralne, podczas których uczestnicy obejrzeli monodram w wykonaniu aktora Teatru im. J. Osterwy w Lublinie, Przemysława Gąsiorowicza pt. „6 lekcji, czyli aktorstwo dla potłuczonych”.
Po uroczystej inauguracji, z widowiskiem obrzędowym „Nie ma to jak sąsiad”, wystąpiła „Jarzębina Czerwona” z Rudki. Widzowie nagrodzili zespół długimi owacjami na stojąco.
Gospodarz festiwalu, teatr „OKO”, zaprezentował spektakl „Prze życie” oraz sławny już  monodram „Ciacho” w wykonaniu Marcina Nawrockiego.
Teatr „Gravite” z Łęcznej pokazał „Klitajmestrę”, drugą część tryptyku poświęconego bohaterom wojny trojańskiej.  
Pierwszy dzień Wyżyny zakończyło ognisko integracyjne.

Drugi dzień festiwalu rozpoczął się, tradycyjnie już, warsztatami. Po południu rozpoczęła się część artystyczna, w której wystąpili kolejno: „Duet męski bez nazwy” z Głębokiego ze sztuką „Ixiński”,  oryginalna „Grupa Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki” z Goleniowa ze spektaklem „Najmniejszy Klaun w Wiosce”. Młoda, utalentowana, również wokalnie, aktorka teatru „OKO”, o charakterystycznym, mocnym głosie, Aneta Miszczuk, zaprezentowała ciekawą interpretację największych przebojów ostatnich lat, przy których publiczność znakomicie się bawiła.
Teatr „Przedmieście” z Rzeszowa wystąpił z interesującą sztuką o oczekiwaniu, walce, chorobie, aniołach i przeznaczeniu pt. „Obietnica”.
Ostatnim punktem piątkowego programu była prapremiera sztuki „f JAK WARIATKI”, w wykonaniu teatru „OKO”. Reżyser i scenarzysta, Marcin Woszczewski, bardzo ciekawie ułożył fabułę. Widzowie współpracują z aktorami a wszystko dotyczy wszechobecnego Internetu. Aktorki: Paulina Dąbrowska, Aneta Miszczuk, Ewelina Pułka i Sara Szeliga z ogromnym wdziękiem wcieliły się w role internetowych wariatek. Dziewczyny zostały nagrodzone długimi owacjami na stojąco.

W sobotę, po porannych warsztatach, strażacy z Rudy wypełnili pianą plac przed ośrodkiem kultury. Sprawiło to radość wszystkim uczestnikom Wyżyny, a najbardziej najmłodszym, którzy mogli do woli kąpać się w białym puchu.
Wieczorem widzowie mieli okazję obejrzeć jeszcze pięć spektakli: „Na Arce o ósmej” w wykonaniu teatru „Straszydełka” z Ulan-Majoratu, „Ubu Król-Oprawcy” grupy teatralnej „Plaster” z Jarosławia, „Koniec-Początkiem” chełmskiego teatru „Hesperydy”, „eksPLorację” teatru „Krzyk” z Maszewa oraz opowieść z życia nauczyciela pt. „Nienawidzę” w wykonaniu Przemysława Gąsiorowicza.

Niedziela była ostatnim i najciekawszym dniem Wyżyny Teatralnej. Właśnie wtedy pojawili się długo oczekiwani goście: Iwona Bielska, Mikołaj Grabowski, Olga Mysłowska i ulubieniec płci pięknej, Tomasz Karolak. Artyści opowiadali o swojej pracy, udzielali wywiadów oraz wielu rad swoim młodszym kolegom i koleżankom.
Po południu zaprezentowali „Dzienniki” Witolda Gombrowicza w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.  Po nich wystąpiła jeszcze jarosławska grupa „Plaster” w spektaklu „Kubuś-czyli uległość” oraz „Grupa Pomarańcze w Uchu Na Skarpie Bez Kartki” ze znakomitą parodią festiwalu.

Uroczystego zakończenia Wyżyny Teatralnej dokonał Wójt Gminy Ruda-Huta, Kazimierz Smal, który podziękował wszystkim uczestnikom i sympatykom  tego spotkania. Największe, długie owacje na stojąco, otrzymał twórca i pomysłodawca festiwalu, Marcin Woszczewski, który podziękował wszystkim gościom za przybycie oraz tym, którzy zaangażowali się w tworzenie tej niezwykłej imprezy.

Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że Wyżyna Teatralna jest pozbawiona rywalizacji. Nie ma tam zwycięzców ani pokonanych. Panuje ciepła, pełna życzliwości atmosfera, pozwalająca dzielić się doświadczeniami scenicznymi, a która przyciąga do siebie coraz szersze grono sympatyków.

Teatr „OKO”, oprócz działalności artystycznej, zaangażował się również w pomoc najbardziej potrzebującym, czyli biednym, chorym dzieciom. By pomóc w rehabilitacji bardzo chorej Mai, zbierane są plastikowe nakrętki oraz datki pieniężne. Wyżyna była znakomitą okazją do rozpowszechnienia tej akcji. Uczestnicy festiwalu chętnie wspierali hojnymi datkami tę inicjatywę. Dziewczynka znalazła w sobie siłę, by przybyć z rodzicami na otwarcie Wyżyny i podziękować wszystkim za okazane serce. Odtąd każde przedsięwzięcie teatralne będzie się wiązało z akcją charytatywną. Chwała za to pomysłodawcom, aktorom i ludziom dobrej woli. Następna Wyżyna już za niecały rok.

Maria Wróblewska


Festiwal Wyżyna Teatralna jest objęty Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego


 

 


Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Przyznanej Pomocy na operacje z zakresu małych projektów w ramach działania  413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 ,pt.: „Festiwal Teatrów i Monodramistów Wyżyna Teatralna” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie.


 

 

Joomla templates by a4joomla