Nowy festiwal na Lubelszczyźnie

W Rudce ukrzyżują Chrystusa

  • Piętnaście spektakli, koncerty i warsztaty. Dziś godz. 11 startuje we wsi Rudka projekt „Wyżyna teatralna".  Jego pomysłodawcą jest Henryk Kowalczyk, twórca słynnego teatru „Scena 6", który chce wypromować w Polsce najciekawsze zespoły z Lubelszczyzny.

To już druga odsłona „Wyżyny teatralnej". Rok temu Henryk Kowalczyk zaprosił młodych aktorów do Kopina w gminie Cyców. Zaprosił po to, żeby pokazać im teatr jako wartościowy sposób życia. Tym razem wybrał na miejsc spotkań Rudkę w gminie Ruda-Huta, partnerem festiwalu jest tamtejszy Gminny Ośrodek Kultury i Teatr OKO, założony przez Marcina Woszczewskiego.
Do Rudki przyjeżdża dziesięć teatrów, zobaczycie 15 spektakli, wysłuchacie trzech koncertów. Każdego dnia będą odbywały się warsztaty dla wszystkich uczestników festiwalu, zarówno artystów jak i odbiorców. Warsztaty, będą prowadzone przez teatry, które goszczą na festiwalu. Na dobry początek poprowadzi je Henryk Kowalczyk. Co warto zobaczyć? - Polecam najnowszy spektakl Teatru OKO „Topiel". Młodzi ludzie dotykają w nim
bardzo trudnych tematów. A jednak wyszli z tego obronną ręką. To kawał bardzo dobrego teatru - mówi Henryk Kowalczyk.
Gwiazdą „Wyżyny teatralnej" jest Andrzej Golejewski, aktor Teatru Osterwy, który dziś o 19.30 pokaże głośny spektakl „Świętokradztwo". Jego akcja rozgrywa się w średniowieczu. Bohaterem jest doświadczony rzeźbiarz, który od lat pracuje nad dziełem życia - „Ukrzyżowaniem". Nie mogąc dać sobie rady, przybije do krzyża człowieka, który pozuje do rzeźby Chrystusa. Po spektaklu o 20.30 spotkanie z Andrzejem Golejewskim.
W piątek o 20 warto zobaczyć Teatr Tydzień Czasu ze spektaklem „Molier w opałach". W sobotę o 19 spektakl Adama Sokolnickiego „Rozmowa z psem". W niedzielę dwa spektakle Teatru OKO: „Plac" (godz. 17) i „Zadra" (godz.18).

Waldemar Sulisz
06.08.2009, Dziennik Wschodni


Słowo na Wyżynie

W czasie urlopu można poleżeć pod gruszą, można też skoczyć do Rudki, w gminie Ruda Huta. Nie tylko dla malowniczych wiejskich widoków. Dziś rozpoczyna się tam Wyżyna Teatralna - impreza plenerowa z teatrem amatorskim w roli głównej.

Słowo na Wyżynie
Aktorzy Teatru OKO w udanym spektaklu „Topiel”. Tytuł streszcza temat: narkotyki. Fot. materiały prasowe
Dziesięć grup, które zjechały do Rudki z małych ośrodków Lubelszczyzny, udowodni, że duch twórczy w narodzie nie dał się zabić łatwo dostępnej komercji. Amatorzy chcą się bawić w teatr, bo to dla nich forma wyrażenia siebie, spędzenia wolnego czasu, wreszcie źródło radości. To drugie już spotkanie na Wyżynie. Pierwsze odbyło się w ubiegłym roku w Kopinie koło Cycowa. Gospodarzem tegorocznego jest Teatr OKO z Rudy Huty i jego reżyser Marcin Woszczewski. Ich spektakl „Topiel” tak spodobał się widowni, że w tym roku OKO zagra go także.
- Tegoroczni uczestnicy Wyżyny to najciekawsze teatry Lubelszczyzny - mówi Marcin Woszczewski. - W programie mamy m.in. warsztaty, na których aktorzy będą doskonalić swe umiejętności.

15 spektakli dla wszystkich

Wybrane pozycje:
* Czwartek, g. 19.30 Andrzej Golejewski „Świętokradztwo”
* Piątek g. 18 Teatr Straszydełka „To właśnie nazywa się myślenie”, g. 20 Teatr Tydzień Czasu „Molier w opałach”
* Sobota g. 17 Jarzębina Czerwona „Wincenty w tarapatach”, g. 20.30 Teatr Pierwszego Kontaktu „Octołber”
* Niedziela g. 18 Teatr OKO „Zadra”

Wyżyna Teatralna OKO, Rudka, 6-9 sierpnia, dziś inauguracja g.11, wstęp wolny

Wyżyna Teatralna, edycja: 2. Wyżyna Teatralna (06.08.2009-09.08.2009)
Ewa Czerwińska
Polska Kurier Lubelski
06 sierpnia 2009


Festiwal teatralny w Rudzie-Hucie

Na niezwykłe wydarzenie kulturalne zaprasza teatr "Oko” z gminy Ruda-Huta. Po raz pierwszy w swojej historii organizuje on festiwal teatralny.

Debiutanckim przedstawieniem teatru "Oko” była sztuka "Plac” oparta na motywach powieści "Chłopcy z placu broni”

Zaplanowano warsztaty teatralne, spotkania z aktorami teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie m.in. z Andrzejem Golejewskim, koncerty i recitale. Nie zabraknie też spektakli teatralnych. Wystąpi Teatr Pierwszego Kontaktu, Grupa Onki-Monki, teatr "Oko” i teatr "Plac”.
Aktorzy, którzy zaprezentują się na scenie pochodzą z różnych stron kraju, ale będą też lokalne grupy teatralne, takie jak np. " Teatr Tydzień Czasu”, który pokaże swój ostatni spektakl "Molier w opałach”. Ta propozycja jest adresowana do grup teatralnych, ale również osób interesujących się teatrem.
Wszyscy, których zainteresowała ta oferta powinni zarezerwować sobie czas w terminie od czwartku 6 sierpnia do soboty 8 sierpnia. Festiwal będzie się odbywał w Rudce w gm. Ruda-Huta. Szczegółowe informacje na temat przedsięwzięcia można znaleźć na stronie www.gok-rudahuta.pl.

(moj)
5 sierpnia 2009
Chełm, Dziennik Wschodni


Oko na Wyżynę w Rudce

Teatry Lubelszczyzny na start! Za kilkanaście dni, w Rudce w powiecie chełmskim, powstanie największa letnia scena teatralna po wschodniej części Wisły.
W dodatku całkiem inna niż te profesjonalne, które mamy na co dzień. Świeża, inspirująca, wiele obiecująca: Wyżyna Teatralna OKO - liczne obserwacje. 10 zespołów teatralnych pokaże, co potrafi.

Po ubiegłorocznej edycji przeglądu w Kopinie można się spodziewać, że to nie są oczekiwania na wyrost. Gospodarzem tegorocznej Wyżyny jest Teatr OKO, działający przy GOK w sąsiadującej z Rudką Rudzie Hucie. - W ubiegłym roku pokazał świetny spektakl "Topiel" - rekomenduje Henryk Kowalczyk z Wojewódzkiego Ośrod-ka Kultury, który wymyślił Wyżynę Teatralną.

- Jestem pasjonatem teatru i u innych szukałem tej pasji - mówi Marcin Woszczewski, szef GOK w Rudzie Hucie, reżyser spektaklu. - Znalazłem wśród młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Dzięki temu udało mi się utworzyć grupę OKO. Cieszę się, tym bardziej że w naszej gminie nie mamy tradycji teatralnych. Tylko w kronikach powiatu jest mowa o tym, że w latach 20. ubiegłego wieku Polskie Radio nagrało u nas jakiś obrzęd.

Impreza - efekt programu wsparcia środowisk wiejskich - ma przekonać, że teatr to nie piękny budynek, a przede wszystkim wspaniała zabawa. A że warto się pobawić w przebieranie i granie? W czasach internetu, DVD i Play Station? Pomysłodawca imprezy wyjaśnia, że kiedyś przychodzi czas przemęczenia techniką, a wraca chęć bycia z człowiekiem. Także w sferze twórczości. I dlatego teatr rodem z małych ośrodków, tworzony przez miejscowych zapaleńców - przeważnie instruktorów GOK i nauczycieli - oraz aktorów w wieku od kilku do stu lat wciąż żyje i się rozwija. Już 6 sierpnia będziemy mogli się o tym przekonać.

Do Rudki zjadą m.in.: Teatr Tydzień Czasu z "Molierem w opałach", Teatr Straszydełka z "To się nazywa myślenie", Chwalipięta ze spektaklem "Samochodziki", Grupa Onki - Monki z "Opowieściami z lasu" i Teatr Pierwszego Kontaktu z "Octołberem". Będą warsztaty teatralne i plastyczne, koncerty, a gość Wyżyny, aktor Teatru im. J. Osterwy, Andrzej Golejewski wystąpi z monodramem "Świętokradztwo".

Jeśli chcecie Państwo w wakacyjny czas zamienić telewizor na wiejską scenę, a przy okazji pooddychać zdrowym, świeżym powietrzem gościnnej Rudki - kierujcie się na Wyżynę.

Wyżyna Teatralna OKO, 6-8 sierpnia, Rudka, gmina Ruda Huta,  wstęp wolny

Ewa Czerwińska
Polska Kurier Lubelski
29 lipca 2009


Teatralnie w Rudzie -Hucie

Druga edycja projektu "Wyżyna teatralna", który służy wsparciu i promocji lokalnego ruchu teatralnego odbędzie w Rudce koło Rudy-Huty
"Wyżyna teatralna" powstała w 2008 roku z inicjatywy Henryka Kowalczyka, instruktora Wojewódzkiego Ośrodka Kultury, reżysera, twórcy Teatru Scena 6, pomysłodawcy Festiwalu Teatrów Niewielkich. Przed rokiem Kowalczyk mówił: - Projekt zwraca uwagę na aspekt kulturalnej, artystycznej i obywatelskiej edukacji młodzieży w małych ośrodkach lokalnych województwa. Projekt ma charakter spotkań nieprofesjonalnych grup teatralnych z całej Lubelszczyzny, podczas których odbywają się prezentacje teatralne oraz przeprowadzane są warsztaty dla instruktorów i innych zainteresowanych uczestników. To bardzo ważne przedsięwzięcie, gdyż promuje teatr jako formę rozwijania zainteresowań, ekspresji osobowości, budowania więzów społecznych i wartościowego stylu życia.

Pierwsza edycja odbyła się w Kopinie (gmina Cyców), gdzie "Wyżyna" miała zagościć na stałe, lecz lokalne władze zmieniły przeznaczenie obiektu, w którym odbywała się impreza. "Wyżyna Teatralna" przeniosła się do miejscowości Rudka (Gmina Ruda - Huta, pow. Chełm), organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury w Rudzie-Hucie, a dokładniej - Teatr OKO. Stąd tegoroczna nazwa: "Wyżyna Teatralna OKO - liczne obserwacje". Teatr OKO powstał przed trzema laty założony przez Marcina Woszczewskiego. To bardzo aktywna formacja, "Wyżyna Teatralna" jest już drugim tego typu projektem Teatru OKO realizowanym w ramach Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich. Teraz, od 6 do 9 sierpnia do Rudki przyjedzie ponad 10 grup teatralnych z Lubelszczyzny, prezentując 15 spektakli, trzy koncerty, a każdego dnia będą też odbywały się warsztaty dla wszystkich uczestników. Zainteresowani powinni skontaktować się właśnie Marcinem Woszczewskim; e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript., tel. 082 568 60 55.

Tegoroczna "Wyżyna teatralna" rozpocznie się 6 sierpnia o godz. 11, po czym warsztaty teatralne poprowadzi Henryk Kowalczyk, zaś pod wieczór spektakle pokażą teatry Chwalipięta ("Samochodziki"), Teatr OKO "(Topiel") oraz Andrzej Golejewski, aktor Teatru im. Juliusza Osterwy), który przywiezie swój znany monodram "Świętokradztwo" (po spektaklu - spotkanie z aktorem). Gospodarze "Wyżyny teatralnej" czyli teatr OKO zagra też na finał, w niedzielę dwa spektakle - "Plac" i "Zadra".

Grzegorz Józefczuk
Gazeta Wyborcza Lublin
28 lipca 2009

 Projekt finansowany w ramach Poakcesyjengo Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich


Joomla templates by a4joomla